Perusi

In jos

Perusi

Mesaj  LOVEANIMALS la data de Joi Noi 20, 2008 9:29 am

Mancarea perusilor

Perusi si femela si mascul

Perusul, pe numele lui stiintific “Melopsittacus undulatus” este originar din Australia, insa in scurt timp a ajuns una dintre raspandite pasari ca animale de casa (pet), datorita faptului ca sunt usor de intretinut. Datorita relativei simplitati a intretinerii si a costurilor implicate destul de mici, de multe ori se prefera achizitionarea a doua sau mai multor exemplare.In general sunt crescuti pentru coloritul, cantecul si voiciunea lor. Unii se pot dresa sau chiar sa fie invatati sa vorbeasca. Nu putine sunt cazurile in care se ataseaza foarte tare de anumite persoane de familie, in special de cei care au grija de ei. Se supara foarte tare cand nu-si vad stapanii timp indelungat, iar bucuria e pe masura la revedere. Sentimentele sunt reciproce: perusii au un mod al lor secret care ne fac sa ne indragostim de ei inca din primele clipe in care i-am vazut.

Perusii sunt printre cei mai indragite dintre animale de companie. De obicei, de crescutul lor se ocupa copii, dar aceasta pasiune ii va captiva si pe parinti (exact asa s-a intamplat si in cazul meu). Nu sunt pretentiosi la mancare sau la intretinere.

Daca pentru un caine, 1 an este cat 7 ani ai unui om, in cazul perusilor proportia este putin mai mare. 1 an “perusesc” este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor. In primul an, proportia este chiar mai mare, pentru ca un perus de 8-9 luni este deja matur.
Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta. Iar cand moare, un perus duce cu el si o parte din stapanul sau. Da, moartea unui unei pasarele atat de mici provoaca o suferinta foarte mare pentru unii. Nu vreau sa par cinic, dar de acest aspect ar trebui tinut cont cand se doreste achizitionarea nu numai a unui perus, ci a unui animal de casa in general.
Descriere:
Ma gandesc ca stiti ca un perus are pene si aripi, un cioc, doi ochi, doua urechi (care nu se vad!), doua picioare. De aceea nici nu mai pomenesc de ele, doar de particularitatile acestora. Un perus dezvoltat normal are 17-18 centimetri, un colorit viu si este foarte voios. Foarte, foarte voios! Exista si un soi de perusi care au dimensiuni de doua ori mai mici. In general nu exista probleme in coexistenta a mai multor soiuri de perusi in aceeasi cusca. Nici imperecherea n-ar trebui sa fie ingreunata.

In mod normal ei sunt de culoare verde, dar prin incrucisari s-au obtinut perusi galbeni, albastri, violeti, sau albi (am avut unul din acesta mai demult). Si cred ca inca se mai “lucreaza” si la alte culori. Sunt exemplare care au diferite combinatii de culoare: galben cu verde, alb cu albastru, gri cu albastru, negru cu galben, negru cu verde, negru cu albastru etc. Iar dispunerea culori poate fi sub diferite modele, de exemplu striatii, pete sau confundate (amestecate).

Dupa cum am mentionat undeva anterior, s-ar putea distinge doua “modele” de perusi. Primul si cel mai raspandit ar fi cel asemanator cu exemplarul din stanga, din poza. Penele din jurul capului sunt mai pronuntate, de asemenea penele din jurul ciocului sunt usor mai mari. Al doilea “tip”, pare sa fie mai mult dintr-o “bucata”, avand coloritul capului asemanator cu restul corpului, iar penele sunt mai mici. In general, al doilea gen de perus este mai mic si ceva mai slabut (si din aceasta cauza sunt si putin mai greu de tinut in mana).

Cum se distinge barbatusul de femela? Simplu. Dar femela de barbatus? La fel de simplu. Cand au cateva luni, in jurul narilor li se formeaza o culoare caracteristica fiecaruia. Astfel in jurul narilor unui mascul va fi o culoare albastruie, iar “nasucul” la o femela e maro. Aceste culori se disting cel mai bine cand ajung la maturitate.

O intrebare care am primit-o de cateva ori pe email si m-a pus putin in dificultate se refera la … diferenta dintre un perus adult si unul puiut. Mi-a fost greu sa raspund pentru ca diferentele dintre un adult si un pui sunt destul de evidente, dar sunt greu de descris. Un pui este mai mic (evident), este mai dragalas (iarasi evident) si cel mai mare indiciu este ca un pui este mai pufos; are penele mai mici si ii confera un aspect pufos si rotunjit. Cand veti vedea un perus “bebe” si un perus adult alaturi, va veti da seama imediat care cine este.

Ce am observat mai ales la perusii mei este faptul ca barbatusul este mai linistit, mai bland si grijului si canta foarte mult. Femelele au un spirit protectiv mai pronuntat, de aceea sunt ceva mai “batause” si dezordonate (in sensul ca strica tot ce apuca). Desigur aceste trasaturi sunt diferite de la exemplar la exemplar.

In general perusii sunt foarte activi, nu stau deloc locului. De aceea, inainte a achizitiona unul, sa va ganditi sa va luati adio la linistea din casa. Pe mine nu ma deranjeaza acest lucru, chiar ma distreaza, mai ales cand ma iau la intrecere cu ei si se enerveaza pe mine. Si atunci au loc mici certuri. (….va urma)
LOVEANIMALS

Numarul mesajelor : 233
Varsta : 20
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului http://animale-si-poluarea.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Re: Perusi

Mesaj  Eliza la data de Mier Noi 26, 2008 5:33 pm

Mie imi plac cel mai perusii albastri.

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Varsta : 23
Localizare : Marte

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Suricat la data de Dum Dec 21, 2008 8:21 am

Suricat

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Rep.Africa de Sud(desertul Kalahari)

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Mier Feb 25, 2009 1:02 pm

mie imi plac toti
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Localizare : Sinaia

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Sam Apr 11, 2009 9:16 pm

Dar perusii nu trebuiau sa fie la animale salbatice?
Andreea

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Dum Apr 12, 2009 8:21 am

Merge si aici ca au fost domesticiti. Wink

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Varsta : 23
Localizare : Marte

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Dum Apr 12, 2009 9:32 am

Al meu daca ii baga cinev dgetul in colivie i-l face rosu...perusul meu se comporta ca un salbatic pentru ca nu are pereche
Andreea

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Vin Mai 01, 2009 7:35 pm

Ingrijirea perusilor

Papagalii perusi sunt cel mai des intalniti in casele noastre. Chiar daca sunto mare responsabilitate, nu strica niciodatasa ai un perus in apropiere.

AMENAJAREA COLIVIEI

Colivia papagalului trebuie sa fie destul de mare incatinauntru sa incapa doi papagali. Spatiul este foarteimportant pentru acesta,ca sa poata zbura dintr-o parte intr-altaa coliviei.

In tava coliviei se pune nisip ars si astfel dezinfectat, deoarece pasarile au obiceiul sa inghita nisip si pietricele mici pentru a-si facilita digestia. Arderea nisipului in acest scop se poate face intr-o tava, pe aragaz. Deasupra nisipului se vorpresara coji de oua zdrobite si uscate, pentru ca perusul sa aiba la dispozitie o importanta sursa de calciu.
Ca orice pasare, papagalulin natura se aseaza pe diferitecraci.In colivie, intrucat nu exista craci, vom pune doua bete preferabil din lemn (sau plastic, daca nu avem din lemn) pe care perusul se poate sprijini. Nota - nu folositi lemn de cires - este toxic pentru majoritatea pasarilor! Unuldin bete se va asezain partea de sus a coliviei, langa recipientul cu apa iar celalatin partea de jos, pentru ca papagalii sa aiba accesla castronelele cu mancare.

Pe unul din peretii coliviei,langa batul din partea de sus, puteti asezao oglinda iar in cealaltaparte, intr-un suport,un os de sepie.

In coliviese mai agata si un leagan,pentru ca papagalul sa se dea in el.

MANCAREA

Mancarea de baza este meiul, iar pe langa mei se mai pune in mancare glant si dughie.Perusul mai mananca si alte seminte ca: ovaz si floarea soarelui. Pe langa seminte se mai da de mancare miez de paine, mamaliga, branza dulce si cartof fiert.

Ca fructe si verdeata, i se poate da mar, banana, patrunjel verde si papadie (sa fie curate, fara apa pe ele, pentru ca, daca verdeata este umeda, fermenteaza in intestine si produce diaree).

Se mai pregateste un amestec numit hrana moale, care se face dintr-un ou fiert tare, sfaramat cat mai marunt, de obicei cu o furculita, un morcov dat prin razatoarea cea mai marunta, care se amesteca, cu 2-3 lingurite de pesmet (poate sa fie si gris sau malai) si se mai pun 2-3 varfuri de cutit de praf de coaja de ou, pisat la rasnita de cafea. Praful obtinut din coji de oue se adauga intrucat este o importanta sursa de calciu. Amestecul de hrana moale se tine la frigider si i se da perusului intr-un capacel (se da la temperatura camerei).

APA

Apapapagaluluise va schimba zilnic, dimineata punandu-io picatura de albastru de metil in apa pana la culoareaalbastru deschis (culoarea cerului senin )si o data pe saptamana 2-3 picaturi de vitamina Romvac3, care contine gama de vitamine B, K, C, A si E. Aceasta se cumpara de la farmacia veterinara si are rolul de supliment nutritiv.
Andreea

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: